Zmena je život

V živote sa neraz stretávame s rôznymi situáciami. Niektoré nám nerobia žiadny problém, iné nám v srdci zanechajú takú skúsenosť, ktorú si pamätáme navždy. Možno to bola prvá láska, alebo ste nevedeli na akú strednú školu ísť. Každý sa nejako v živote aspoň raz musel rozhodnúť a váhal, či je to naozaj správne.
Ja som mala takýchto križovatiek viacej. Mojou prvou dilemou bola túžba osamostatniť sa. Odísť bývať hocikde inde, len aby som nebola pri mame. Hádky s mamou mi prerastali cez hlavu a unavovali ma. Mala som vtedy asi dvadsať rokov. Maturity dávno za sebou.

dítě

Môj ďalší ciel bol splnený, našla som si prácu a mala som konečne aj svoj príjem. Nadišiel čas hľadať si nejaký privát, čo sa mi napokon aj podarilo. Vtedy mi chýbala odvaha, alebo priateľ ktorý ma povzbudí. Bála som sa zmeny, neverila som si. Teraz už viem, že som to mala urobiť oveľa skorej a nehľadať do nekonečna dáke výhovorky. Netreba hľadať dôvody, ale spôsoby. Stavila som teda na seba a zistila som, že sa na nikoho v živote nemôžeš viac spoľahnúť, ako na seba samú. Zrazu to prišlo a som bývala sama. Bola som si strojcom svojho času. Ako som si izbu na priváte nechala, tak som si ju našla…

Ďalšia skúsenosť ktorá ma posunula ďalej v živote, bolo tiež paradoxne sťahovanie. Bývala som vtedy s priateľom a s jeho rodičmi v ich dome. Po niekoľkých rokoch som ale zistila, že náš vzťah sa nikam neposúva a stagnuje. Nemal žiadny zmysel a ja som sa tam zo dňa na deň prestala cítiť ako doma. Pol roka mi trvalo pochopiť, že to čo som vtedy prežívala naozaj do budúcna nechcem. Moje srdce plakalo, ale musela som byť silná.

rozhodnutí

Rozum vravel, že sa musím posunúť. Jedného dňa som si našla podnájom. Prišla po mňa kamoška, do auta som nahádzala pár vecí so slovami, že idem na chatu. Už som sa tam nevrátila, iba po zvyšné veci.
Moje životné rozhodnutia mi postupne zmenili celý život. Lebo keby som vtedy neodišla od priateľa, nemala by som teraz manžela a dcéru. Dala som sa dokopy s kolegom z práce. Odsťahovali sme sa za prácou do iného mesta. Veľmi sme sa báli takej veľkej zmeny, ale nemali sme o čo prísť, tak sme išli do toho. Našli sme odvahu a vzali si dokonca aj úver a teraz nič neľutujeme. Lebo zmena je život.